poniedziałek 16 lipca 2018 - Eustachego, Mariki, Mirelli

100-lecie Niepodległości w Sercu Kaszub

BIP

Facebook

Autobusowy rozkład jazdy

Info - car

LOT

Powiatowy Portal Mapowy

zpp.pl

Nawałnice w Powiecie Kościerskim

Elektroniczna skrzynka podawczaTapety i wygaszacze ekranu na twój komputer

„Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” - nowy mural w Kościerzynie

Uroczyste odsłonięcie muralu na popularnym „ekonomiku” odbyło się 29 czerwca br. przy udziale m.in. Pawła Orłowskiego, członka Zarządu Województwa Pomorskiego, Alicji Żurawskiej, starosty kościerskiego, przedstawicieli Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie i Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Kościerzynie.
Mural został wykonany przez Konrada Kowala z KOKA Studio i przedstawia wielkoformatowy rysunek satyryczny, autorstwa trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak.
Powstał on dzięki współpracy realizatora projektu COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., starosty kościerskiego Alicji Żurawskiej oraz dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Kościerzynie Jarosławy Łonckiej. Obie Panie zaangażowały się i wspólnie wspierają tę niezwykle ważną kampanię promocyjną. Powiat Kościerski należy do obszarów „białych plam”, czyli obszarów o najniższej zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe, dlatego też tak ważne było, aby mural powstał między innymi w Kościerzynie.
- Zależało nam na tym, aby działania prowadzone w ramach kampanii promocyjnej, były nieszablonowe, przyciągające uwagę mieszkańców i zachęcające do udziału w projekcie – mówi Koordynator projektu Małgorzata Kondek - Dzięki dotychczasowym działaniom, od stycznia do końca kwietnia 2018 r. badania wykonało już 365 osób, co nas bardzo cieszy, ich liczba z miesiąca na miesiąc rośnie. W tym roku mamy w planach wykonanie jeszcze trzech podobnych murali na obszarach „białych plam”.
To niestandardowe działanie jest elementem 3-letniej kampanii organizowanej w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, realizowanego przez COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać kobiety i mężczyźni aktywni zawodowo w wieku:

  • 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego,
  • 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
  • 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha.
Do projektu można się zgłosić poprzez:
Partnerem Wiodącym projektu jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – jeden z największych samorządowych podmiotów leczniczych w woj. pomorskim. Spółka w swojej strukturze posiada dwie pracownie endoskopowe, w lokalizacjach: Szpital św. Wojciecha i Szpital im. M. Kopernika, wykonujące profilaktyczne badania kolonoskopowe oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii, będące specjalistycznym ośrodkiem zajmującym się diagnozą i leczeniem chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej.
W ramach projektu badania kolonoskopowe można wykonać również w ośrodkach współpracujących: w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Medpharmie Zakład Opieki Zdrowotnej S.A. w Starogardzie Gdańskim. Oba podmioty zaangażowane są w działania promocyjne i edukacyjne na rzecz pacjentów.
Partnerami projektu są Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia, Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie oraz Przychodnia BaltiMed Sp. z o. o. sp. k.
Po uroczystym przecięciu wstęgi i wpisaniu do księgi pamiątkowej, goście uroczystości udali się na kościerski Rynek, gdzie w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. Pomorskiego”, kościerski Szpital zorganizował „Białe Miasteczko” i przeprowadzał akcję profilaktyki zdrowotnej.

2018-07-02

powrót