poniedziałek 25 czerwca 2018 - Łucji, Witolda, Wilhelma

100-lecie Niepodległości w Sercu Kaszub

BIP

Facebook

Autobusowy rozkład jazdy

Info - car

LOT

Powiatowy Portal Mapowy

zpp.pl

Nawałnice w Powiecie Kościerskim

Elektroniczna skrzynka podawczaTapety i wygaszacze ekranu na twój komputer

Uczczono 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie. Następnie uczestnicy święta przemaszerowali, pod przewodnictwem Orkiestry Dętej „Begama” z Powiatowego zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, ulicami miasta pod Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Chrystusa Króla, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła także Alicja Żurawska, starosta kościerski.
- Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z Nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim uroczystości niech będzie porozumienie – ponad wszelkimi podziałami i w imię wspólnego dobra. Pamiętajmy, że współczesny patriotyzm nie musi koniecznie oznaczać dla nas poświęcenia, ofiary krwi, czy dokonywania dramatycznych wyborów. Współczesny patriotyzm to szacunek do historii i kultury, symboli narodowych, języka polskiego, pielęgnowanie pamięci o naszych bohaterach i ważnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny, to w końcu nasza codzienna, sumienna praca, szczególnie, gdy wykonywana jest na rzecz mieszkańców – zarówno całej Polski, jak i tych małych, samorządowych Ojczyzn – mówiła podczas uroczystości starosta.
Jak dodała, już dzisiaj musimy myśleć i przygotowywać się do roku 2018, który będzie rokiem obchodów 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego też starosta zamierza powołać Komitet Powiatowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, aby godnie upamiętnić i uczcić wydarzenia i osoby związane z tym wydarzeniem.
Tradycyjnie, oficjalnym obchodom Święta Niepodległości, towarzyszył także Rajd Niepodległości, organizowany już po raz dziesiąty, w którym udział wzięły osoby indywidualne, rodziny, grupy zorganizowane oraz drużyny harcerzy.
Natomiast przy budynku Starostwa Powiatowego odbyło się również Strzelanie o Tarczę i Szablę Starosty Kościerskiego, organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie.

2017-11-14

powrót