piątek 25 maja 2018 - Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

100-lecie Niepodległości w Sercu Kaszub

BIP

Facebook

Autobusowy rozkład jazdy

Info - car

LOT

Powiatowy Portal Mapowy

zpp.pl

Nawałnice w Powiecie Kościerskim

Elektroniczna skrzynka podawczaTapety i wygaszacze ekranu na twój komputer

Majówka z Generałem Wybickim

W imprezie uczestniczyły szkolne zespoły 3-osobowe ze wszystkich typów szkół oraz grupy pozaszkolne i osoby indywidualne. Zadaniem drużyn było pokonanie jednej z dwóch tras - rowerowej i pieszej, biegnących od Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie do Dworku Rodziny Wybickich w Sikorzynie. Podczas trasy, zawodnicy odpowiadali na pytania oraz wykonywali specjalne zadania, przygotowane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie.
Celem imprezy jest kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz odkrywanie w historii wzorców i autorytetów, poprzez poznawanie życia i działalności Józefa Wybickiego, w tym Jego związków z Polską i Kaszubami, a także poznanie piękna Ziemi Kaszubskiej.
- Majówka z Generałem Józefem Wybickim jest imprezą cykliczną skierowaną w głównej mierze do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każda edycja tej imprezy cieszy się dużym zainteresowaniem i jest atrakcyjną formą spędzenia czasu wolnego, łączącą w sobie wątki kulturalne, patriotyczne i rekreacyjne. Impreza jest także przykładem dobrej współpracy między samorządem Powiatu Kościerskiego i Powiatu Kartuskiego, gdyż te dwa samorządy i organizacje z ich terenu są od samego początku głównym jej organizatorem – powiedziała Alicja Żurawska, starosta kościerski.
Po przybyciu na metę do Dworku Wybickich w Sikorzynie, na wszystkich uczestników imprezy czekało wiele atrakcji, w tym m.in. pyszna grochówka, kiełbaski z grilla oraz drożdżówka.
W tym roku nagrodę główną, czyli Generalskie Epolety, zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościerzynie.
Organizatorami Majówki byli: Starosta Kartuski; Starosta Kościerski; Wójt Gminy Stężyca; Wójt Gminy Nowa Karczma; Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddziały w Stężycy i Nowej Karczmie; Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Dwór Rodziny Wybickich w Sikorzynie – właściciele Maria i Leszek Zakrzewscy;
Natomiast przy realizacji Majówki współpracowali: I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie; Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Przewodnicy terenowi po Kaszubach – Tadeusz Buszta, Zbigniew Satke, Artur Zagozdon; Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kościerzynie; Barbara Łagoza oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego "Remusowi Dresze".
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim instytucjom i osobom za pomoc w organizacji Majówki.

2017-05-29

powrót